Psalo se datum 27. září 2019, kdy jsem byl na cestě z Prahy do Opavy. Že probíhá už nějaký ten pátek série úprav na modernizaci dálnice D1, je třeba se obrnit trpělivostí a počítat s případnými kolonami a tím i zdržení.

Ovšem co jsem to viděl na jednom z několika zúženích, to dodnes nechápu. Hustota provozu začala stoupat, jeli jsme všichni stylem krok sun krok.

Vepředu jsem si začal všímat kamionu, před kterým stojí pouze pravý pruh a levý je celý volný. Protože se situace neměnila, trochu svižnějším tempem cik-cak zleva doprava a naopak jsem se dostal konečně za kamion, který to celý způsoboval. A tady začíná celé video.

Řidiči kamionů blokují levý pruh na dálnici D1

Využil jsem probliknutí dálkovými světly, dokonce i výstražné zvukové znamení, abych upozornil řidiče kamionu na předjížděcí manévr – bezúspěšně.

Protože jsme jeli doslova krokem, několikrát dokonce i zastavili, přišlo mi zvláštní, proč řidič nerespektuje dopravní značení a blokuje levý jízdní pruh.

Vystoupil jsem, i když celá posádka z mého vozu toho nadšená nebyla, abych nedostal po hlavě lopatou. Šoféra jsem se šel zeptat, jestli nemůže svoje vozidlo nasměrovat více doprava, abychom mohli všichni projet.

Na to vůbec nereagoval, a protože se kolona pomalu začala opět rozjíždět, musel jsem se vrátit zpět do vozu. Když jsem kamion opět dojel, situace se opakovala.

Vzal jsem telefon, abych měl nahrané vyjádření řidiče kamionu. „Zdravím, tady pirát SledujCestu,“ začal jsem s rádoby vtipným pozdravením „prosím o nějaké vyjádření, proč teďka stojíš uprostřed mezi dvěma pruhama?“ Jeho odpověď byla poté, co mi shodil telefon a vypnul tak nahárávní, poměrně primitivní – proč by nemohl? Vždyť tu stojí všichni!

Povídám mu, že tady jsou dva pruhy a on tu nemá co dělat, proč nejede jako ostatní? Odpověděl, že to jsou právě řidiči osobních vozů, co všechny předjíždí a pak to celé zablokují.

Ukazuji mu kolonu za námi, že je to teď právě on, co tu zablokoval i druhý pruh, že cesta před ním je volná. Na to mi povídá, že tam v levém jezdí řidiči dodávek a pak se tam nevejdou. Což měl pravdu, ale pověděl jsem, že to nemá s touto situací přece nic společného.

Nakonec mi řekne, že mě pustí, ale před ním jedou Maďaři a ti mě pouštět určitě nebudou. Rozjeli jsme se, uhnul mi na stranu, bliknul jsem mu varovkami na „poděkování“, předjel jsem dál několik jiných kamionů; ale co jsem dojel maďarský kamion, situace se opakovala. Vyděšení pasažéři mě už přesvědčili, abych dalšího řidiče nechal být a přečkal to až do konce.

Při zjištění na výjezdu z omezení, že cesta je úplně prázdná, napadlo mě udělat z toho video a dát ho samostatně na kanál. Podle mě takové jednání správné není, nechci ani pomyslet, zdali za námi nezůstala kvůli těmto kamionům „viset“ nějaká sanitka.