Nedávno jsem publikoval článek, který se zaměřoval na blokování dálnice D1. Místo máme stejné, ale co se tentokrát přihodilo, je trochu z jiného soudku.

Stěhoval jsem z bytu na Chodově postel a potřeboval ji přemístit na Moravu. Měl za sebou už 200km přes půl republiky z jedné strany a dalších 400 na stranu druhou mne čekalo. Přirozeně, na D1 v hustém provozu bylo mnoho menších rádoby „konfliktů“, nervozita řidičů stoupá a mnoho z nich bývá absolutně netolerantních k ostatním. Blížil se 80. kilometr, když jsem doháněl o dost pomalejší vozy v pravém jízdním pruhu – chystaly se totiž k odbočení. Zezadu se v levém jízdním pruhu blížil řidič vozidla Renault. Ve chvíli, kdy už vozidla přede mnou relativně rychle přibližovala, dal jsem levý blinkr a čekal, kdy řidič Renaultu projede, abych se mohl za něj zařadit.

Nejen kufr trochu přetékal

Bohužel ve chvíli, kdy najel k zádi mého auta, náhle ubral, což bylo absolutně nečekané a hlavně zbytečné. Rychle jsem najel do levého pruhu, protože k vozidlu přede mnou bych nedodržel ani půlku z doporučené bezpečné vzdálenosti a stále ubíralo na rychlosti.

Namísto pokračování v jízdě však řidič Renaultu dupnul na brzdu, a protože jsem si nebyl v tu chvíli jistý situací za mnou, jediné, co mne napadlo, abych odvrátil kolizi, je strhnutí vozidla do pravého pruhu, který se zrovna uvolnil.

Pokračoval jsem dále v jízdě stejnou rychlostí.

Řidič Renaultu ubral na rychlosti asi o 30 km/h a několikrát rozsvítil dálková světla.

O několik kilometrů dále mne zastavila hlídka, že bylo na mne udáno oznámení o nebezpečné jízdě. Protože ale neshledali nic protizákonného, pokračovali jsme dál v jízdě.

Za pár týdnů přišel na poštu dopis, ve kterém stálo, abych se dostavil na místní oddělení na podání vysvětlení v přestupku z onoho dne. Tam mi bylo sděleno, že jsem toto vozidlo nebezpečně předjel zprava a byl k tomu dodán i kamerový záznam. Začal oním předjížděním zprava, samozřejmě záznam, který by zobrazil situaci tomu předcházející, řidič z pochopitelného důvodu nedodal.

Protože vysvětlení policistům naprosto stačilo a podání mých kamerových záznamů brali jako dostačující, bohužel mi sdělili, že řidič Renaultu si přeje celou věc předat do správního řízení na prošetření.

Po pár týdnech přišel příkaz, ve kterém zaznělo rozhodnutí správního orgánu o přestupcích. Vinni oba, a to řidič Renaultu za neužití znamení o změně směru jízdy před započetím samotného předjíždění, za bezdůvodné snížení rychlosti vozidla a za nezákonného užití dálkových světel. No a nakonec i řidič tovární značky Škoda, kdy namísto správného snížení rychlosti za vozidlem, které zpomalilo, zvolil předjetí zprava, čímž porušil § 17 odst. 1 zákona o silničním provozu, které stanoví, že se předjíždí vlevo a vpravo se předjíždí pouze vozidlo, které mění směr jízdy (…).

Možná by bylo fér připomenout, kdy v kauze Martin Kostner, který podobně vybrzdil jiné vozidlo, způsobil smrt malého dítěte. Je lepší brzdit v levém pruhu nebo se vyhnout volným pruhem? Městský úřad Humpolec trochu žije mimo realitu dnešního dění na silnicích.

Zaplatil jsem příkaz za 2000,-Kč, vydal video, zajímají mě názory a život jde dál. Kauza pro mne skončila. Jak u druhého obviněného žalovníčka? Kdo ví. Pokud nezemřel, tak za svou pravdu bojuje dodnes.

čas 2:43